Скритото послание на негативните емоции или какво искаме подсъзнателно чрез тях?
Няма човек, който да не изпитва негативни емоции, но малко хора си задават въпроса „Аз какво искам чрез гнева, обидата …….“
Чувствата и емоциите са наши и отговорността за това, че ги изпитваме също е наша.
Често ние проектираме на вън върху света и другите хора, чрез тях, когато не си даваме сметка какво искаме наистина ние.
И така:
Когато изпитваме ГОРДЕЛИВОСТ ние искаме да почувстваме своята
уникалност, ценност и изключителност в този свят. Да осъзнаем своето предназначение. Стремеж към собственото
съвършенство и към съвършенството на заобикалящия свят.
Но го показваме и демонстрираме по начин, който освен, че е много неподходящ отблъсква другите хора и те започват да ни избягват.
Когато получим обратна връзка от света около нас, че сме горделиви и надменни е добре да си дадем сметка, какво точно искаме от света, какво не показваме по подходящ начин
Когато КРИТИКУВАМЕ, ИМАМЕ ПРЕТЕНЦИИ, ОСЪЖДАНЕ И НЕДОВОЛСТВО
Ние имаме желание да променим (човека, държавата, света); да направим нещо или някого по-добро; стремеж към съвършенство. Начина, по който се опитваме да го направим не работи и е абсурден.
Когато изпитваме ПРЕЗРЕНИЕ ние имаме желание да променим заобикалящия ни свят, хората. Желание да се отървем от безнравствените и непорядъчни хора, от
бедните и грозните. За да може светът да стане по-красив, чист, добър и хармоничен. Желание да живеем в прекрасен, чист и хармоничен свят с добри хора.
Ето защо, когато усетим тези негативни чувства е важно да попитаме себе си, аз какво искам чрез тях.
Когато изпитваме НЕПРИЯЗЪН ние просто искаме да живеем в чист и прекрасен свят, но го заявяваме, по начин, от който трудно ще ни разберат.
Изпитваме ли НЕНАВИСТ ние имаме желание да променим заобикалящия ни свят, хората. Да има справедливост.
Да се отнасят към нас порядъчно, високонравствено, честно и справедливо.
Когато изпитваме РАЗДРАЗНЕНИЕ ние искаме Заобикалящият ни свят да
отговаря на нашите изисквания и очаквания. Желание да променим
заобикалящия ни свят и той да се нагласи към нас, а не ние към него.
ГНЯВ И ЗЛОБА – Заобикалящият ни свят да съответства на
нашите изисквания и очаквания. Желание да променим заобикалящия ни свят, за да ни пасва на нас, без значение, как другите го приемат.
Когато се чувстваме ОБИДЕНИ ние искаме да променим отношението на другите към нас. Дали това е начина, обаче да им покажем, че искаме друго отношение?
ОТМЪЩЕНИЕ – Да възстановим справедливостта, да променим отношението на заобикалящите ни хора към нас, независимо каква е тяхната гледна точка към проблема.
Когато се ЯДОСВАМЕ ние имаме желание да постигнем успех. Щом не постигаме този успех изпитваме ЯД
РАЗОЧЕРОВАНИЕ – Желанието светът да съответства на
нашите очаквания. Вярата в нещо прекрасно, наличието на цел в живота, стремежът към някакъв идеал. Щом света не съответства на нашите очаквания ние сме разочаровани.
САМОХВАЛСТВО – Щом някой прекалено много се хвали и изтъква той иска да получим вниманието и одобрението на заобикалящите го хора, за да почувства своята значимост и уникалност.
Когато изпитваме чувство за ВИНА или търсим НАКАЗАНИЕ НИЕ искаме да променим поведението, да променим живота си. Да
направим в живота си онова, което ще носи радост на самите нас и на заобикалящите ни хора, но не си го разрешаваме.
Когато недоволстваме от себе си, критикуваме се и се съдим ние искаме да променим външността си, поведението си. Да усетим собствената си привлекателност, стойност и уникалност. Правим го по възможно най-саморазрушителния начин.
СТРАХ Да се чувстваме в безопасност, спокойни и защитени.
СЪМНЕНИЕ И НЕУВЕРЕНОСТ – НИЕ искаме да направим правилен избор и да положим повече усилия за постигането на целите си.
ЖАЛОСТ – на пръв поглед позитивно чувство. Доста хора не разбират, защо обаче другата страна им отговаря с агресия и неразбиране, а то е защото често зад жалостта стои СЪЖАЛЕНИЕТО, което тежи доста.